Topowe fakty o transformatorze - abc prąd

transformatory żywiczne

Transformatory elektryczne znalazły powszechne zastosowanie zarówno

Tranformatory to powszechnie stosowane w elektryce statyczne urządzenia działające na zasadzie indukcji elektromagnetycznej wzajemnej. Przetwarzają one układ napięć oraz prądów przemiennych na

Topowe fakty o transformatorze - abc prąd transformatory żywiczne
układ napięć przemiennych o innych wartościach, niemniej przy zachowaniu stałej częstotliwości.

We współczesnym świecie potrzeba transformacji w układach napięcia przemiennego występuje w całym systemie elektroenergetycznym podczas przesyłania energii na znaczne odległości oraz podczas jej rozdzielania.

Transformatory elektryczne znalazły powszechne zastosowanie zarówno w zakładach przemysłowych jak i wszystkich gospodarstwach domowych.

Oprócz zastosowań w poszczególnych układach elektroenergetycznych, w których to występują w większości urządzenia o znacznej mocy, używa się także różnorodne odmiany transformatorów do zastosowań specjalnych. Wśród wielu z nich można tu głownie wymienić:

- transformatory pomiarowe zwane często przekładnikami

- transformatory spawalnicze oraz prostownikowe

- autotransformatory

- przesuwniki fazowe

- transformatory miniaturowe stosowane głownie w układach

automatyki oraz elektroniki

Zakres mocy używanych transformatorów jest niezwykle szeroki. Do urządzeń o największej mocy zalicza się transformatory siłowe.

W zależności od przeznaczanie napięcia poszczególnych transformatorów wynoszą od kilku woltów do nawet setek kilowoltów.
Mimo ogromnej różnorodności tych urządzeń oraz zakresu ich mocy i napięć, które to pociągają za sobą mnogość rozwiązań konstrukcyjnych, zasada ich działania jest zawsze podobna.


Prąd w domu

Podczas budowy domu, musimy zwracać uwagę na wiele ważnych elementów, od których zależy to, czy uda nam się wprowadzić tam od razu, czy nagle okaże się, że coś przeoczyliście. Na pewno nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, więc będzie to jedna z pierwszych spraw, jakimi się zajmiemy i o jakim pewnie nie zapomnimy. Chociaż zwykle o tych najprostszych rzeczach najłatwiej zapominamy. W każdym razie przejdźmy do rzeczy. Większość z nas nie zna się na elektryce i raczej zostawi te sprawy fachowcom, zamiast samemu bawić się prądem. Trzeba przyznać, że nie jest to bezpieczna zabawa i może zakończyć się wypadkiem. Dlatego tak jak budowę domu zostawiamy budowlańcom, a projektowanie architektom, tak samo zabawę elektryką zostawmy osobom znającym się na tym. One lepiej od nas wiedzą, do czego służą tranformatory. Odpowiednio je podłączą, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z piekarnika, oświetlenia, a — co dla wielu osób pewnie najważniejsze — przede wszystkim z komputera i internetu. Dopiero jak się zastanowimy to odkrywamy, jak ważny w naszym domu jest prąd elektryczny. Bez niego trudno byłoby nam cokolwiek zrobić. Trzeba zatem zadbać o to, by transformatory elektryczne znalazły się na swoim miejscu i dobrze działały, bo inaczej może się okazać, że zostaniemy bez tego ważnego dla nas elementu i zamiast wspaniałego mieszkania, będziemy mieli cichy, smutny dom. Dlatego warto pamiętać o tym, że nawet elektryka jest ważna, gdy pragniemy zbudować nowy dom dla siebie i swojej przyszłej rodziny.


Transformatory elektrycze

Transformatory elektryczne są urządzeniami umożliwiającym zmianę parametrów przesyłanej energii elektrycznej prądu przemiennego z napięcia wyższego na niższe lub odwrotnie. Transformatory nie zmieniają przy tym pierwotnej częstotliwości napięcia. Energia elektryczna przenoszona jest pomiędzy obwodami (zwojami) transformatora elektrycznego, których w każdym transformatorze jest minimum dwa. Wyróżnia się uzwojenie pierwotne i wtórne. Pierwotne uzwojenie zasilane jest prądem przemiennym, np. z gniazda elektrycznego 230 V, którego napięcie chcemy zmienić. Prąd ten przepływając przez cewkę powoduje powstanie pola magnetycznego. W wyniku tego procesu powstaje zmienny strumień magnetyczny. Tzw. rdzeń transformatora, będący rdzeniem ferromagnetycznym, przewodzi ten strumień dalej - strumień magnetyczny płynie więc przez pozostałe cewki, stanowiące uzwojenie wtórne, gdzie wywołuje napięcie, czyli zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Jest to zmienione napięcie, którym można następnie zasilić inny aparat (urządzenie) podłączając go do zacisków uzwojenia wtórnego. Stosunek napięć w uzwojeniach jest równy stosunkowi liczby zwojów i jest tzw. przekładnią transformatora. Dobór odpowiedniego transformatora wymaga zwrócenia uwagi na następujące parametry: wartość napięcia pierwotnego (PRI) i wtórnego (SEC) oraz moc transormatora, podaną w VA (voltoamperach). Istnieje wiele rodzajów transformatorów, o różnej mocy. Są to m.in.: transformatory oddzielające, transformatory separacyjne, transformatory bezpieczeństwa, czy autotranformatory (mające jedno uzwojenie, wspólne dla strony pierwotnej i wtórnej).



© 2019 http://abc-prad.imprezydlafirm.wroclaw.pl/